
Demencia Információs Órák (DIÓ)
Hazánkban közel 250 ezer ember él demenciával. Az érintettek száma, a hozzátartozókkal együtt, meghaladja a 1 millió főt is, ami a teljes magyar lakosság 10%-át jelenti. Az INDA program 2019 októberétől egyedülálló újításként először ingyenes képzést tart hat városban, a demenciával élők hozzátartozói részére, Demencia Információs Órák (DIÓ) néven. A projekt alapüzenete: VAN SEGÍTSÉG! Közvetlen célcsoportjai mindazok, akik otthonukban ápolnak demenciával élő családtagot.
A 12 alkalmas, egy éven át rendszeresen tartó képzés során, kidolgozott tematika alapján, könnyen érhető nyelvezettel és praktikus magyarázatokkal szakemberek nyújtanak támogatást akár több száz érintett családnak. A tudás, megismerés széleskörű terjesztésén túl célunk, az informális demencia gondozást jellemző bezárkózás okainak felszámolása, és egyúttal az is, hogy a gondozó családokat olyan ismeretekhez juttassuk, amelyek a mindennapok szintjén nyújtanak professzionális gyakorlati segítséget számukra.
Helyszínek, ahol a DIÓ már megvalósult:
- Győr
- Székesfehérvár
- Csákvár
- Jászberény
- Tiszaalpár
- Hajdúböszörmény
- Sopron
- Lajosmizse
DIÓ alkalom szervezése esetén, várjuk jelentkezésüket az info@demencia.hu email címen.

Térkép
Települések
Demencia Információs órákról
Az Európai Uniós támogatással megvalósuló INDA program 2019 októberétől egyedülálló újításként először tart ingyenes képzést Győr mellett, öt másik városban, a demenciával élők hozzátartozói részére, Demencia Információs Órák néven. A 12 foglalkozáson kidolgozott tematika alapján, könnyen érthető nyelvezettel és praktikus magyarázatokkal, szakemberek nyújtanak segítséget a családoknak.
Mi a különbség a DIÓ és az Alzheimer Café között?
Alzheimer café
Célok: információ átadás a demenciával élő betegek pszichoszociális és orvosi aspektusairól, nyílt és tabuk nélküli dialógus a betegségről, a betegek és hozzátartozóik szociális izolációjának megszüntetése, családias légkör, demenciával összefüggő elméleti ismeretek és gyakorlati tanácsok , eszközök, lehetőségek bemutatása, melyek segítik a demenciával élők otthoni ápolását, információs anyagok biztosítása, családon belüli kommunikáció javítása, tabuk ledöntése.
Célcsoport: demenciában érintettek családtagjai, állapotuk függvényében maguk a demenciával élők , nem érintett érdeklődők, szociális és egészségügyi szakemberek, demenciával élő családtagot otthonukban ápoló hozzátartozók.
Rendszeresség, időtartam: 2-4 hetente megrendezett program, 2-3 óra időtartamú rendezvény
Demencia információs órák
Célok: demenciával összefüggő elméleti ismeretek és gyakorlati tanácsok, eszközök, lehetőségek bemutatása, melyek segítik a demenciával élők otthoni ápolását, információs anyagok biztosítása, családon belüli kommunikáció javítása, tabuk ledöntése.
Célcsoport: demenciával élő családtagot otthonukban ápoló hozzátartozók.
Rendszeresség, időtartam: 12 hónapos időszak alatt, legalább 12 alkalommal, állandó időpontban megtartott, másfél óra időtartamú program, 12 témakör a demencia alapjaitól a jogi kérdéseken át ápolási praktikákig.
Az Alzheimer café (Memória café) rendezvénysorozat első lépcsőfokként is, tekinthető, mely hozzátartozói csoportként segíti az előítéletek oldását, a demenciával összefüggő „coming out” megvalósulását. Erre az alapra innovatív jelleggel épül a Demencia Információs Órák sorozata, melynem kizárólag, de elsősorban az ismeretátadásra koncentrál. Különbségeik ellenére azonban mindkét program legfontosabb szempontja a demenciával élők, és hozzátartozóik segítése.
